W ostatnią sobotę 22 lipca br. odbył się ekopiknik „Folkowe inspiracje”. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych, podczas których dowiedzieli się m.in. jakie znaczenie mają w ekosystemie kamienie, jakie zapylacze możemy spotkać w naszym otoczeniu, a także o różnych regionach Polski i folklorach ludowych, o leśnych grzybach. W ramach wydarzenia sadziliśmy także rosliny.
Malowanie kamieni otoczaków – Podczas malowania uczestnicy dowiedzieli się o tym, jakie znaczenie mają w ekosystemie kamienie. Kamienie polne zwane otoczakami wykorzystujemy w naszych ogrodach naturalnych. Możemy dzięki nim budować spirale ziołowe, używać ich jako ograniczenia/bariery dla grządek, jak również do budowy oczek wodnych czy tworzyć miejsce dla owadów i ptaków na tzn. wodopój.
Zapylacze i ich znaczenie dla ekosystemu – Podczas budowania naszych pożytecznych owadów z rzeczy z recyklingu prowadzący opowiedzieli uczestnikom o najbardziej charakterystycznych zapylaczach, jakie możemy spotkać w naszym otoczeniu oraz o ich ogromnym znaczeniu dla ekosystemu.
Wycinanka ludowa – W ramach warsztatów prelegenci zaprezentowali oryginalne wycinanki ludowe. Opowiedzieli o różnych regionach Polski, a co za tym idzie o różnicach językowych i folklorach ludowych. Każdy z uczestników mógł wykonać swoją ludową wycinankę kwiatową lub kodrę (scenkę ludową). Wycięte elementy swojej wycinanki uczestnik naklejał na kartkę papieru tworząc wycinankę ludową.
Warsztaty ceramiczne – Uczestnicy wykonywali małe lampioniki – leśne grzybki.
Ekopiknik został zrealizowany przez gminę Grodzisk Mazowiecki w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” korzystającego z dofinansowania o wartości 4,5 mln otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem programu jest łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.