Zakończyliśmy realizację cyklu szkoleń online dla 700 nauczycieli z grodziskich szkół. Szkolenie, prowadzone przez ekspertów, obejmowało sześć sesji tematycznych związanych z ekologią, mających na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności nauczycieli w zakresie edukacji ekologicznej.
Zakres tematyczny szkolenia:
- Dbanie o czyste powietrze
- Co to jest recycling i jak to działa
- Ochrona lasów i przyrody
- Retencja wody
Program Szkolenia:
Szkolenie 1:
„Eksperymentowanie jest takie proste – prawie wszystko o wprowadzaniu dzieci w świat nauk przyrodniczych”
- Zakres tematyczny: Eksperyment jako podstawowa metoda badania świata przyrody w świetle nowych podstaw programowych.
Szkolenie 2:
„Kto w trawie chodzi, kto po niebie lata – prawie wszystko o metodzie projektów w edukacji przyrodniczej”
- Zakres tematyczny: Metoda projektów w świetle nowych podstaw programowych.
Szkolenie 3:
„Wszędzie dobrze, ale w gnieździe najlepiej – metoda obserwacji w edukacji przyrodniczej”
- Zakres tematyczny: Obserwacja jako podstawowa metoda poznawania świata przyrody w świetle nowych podstaw programowych.
Szkolenie 4:
„Nauczanie przez Eksperymentowanie”
- Zakres tematyczny: Metoda eksperymentu w podstawie programowej kształcenia ogólnego, cechy postawy badawczej i sposoby jej rozwijania w szkole podstawowej, metodyka zajęć opartych o metodę naukową.
Szkolenie 5:
„Tworzenie interaktywnych prezentacji online”
- Zakres tematyczny: Wprowadzenie do pracy w chmurze. Tworzenie, publikowanie, prowadzenie i udostępnianie interaktywnych prezentacji online.
Szkolenie 6:
„Escape room na zajęciach edukacyjnych”
- Zakres tematyczny: Czym jest escape room i dlaczego uczniowie tak go lubią, jak wybrać fabułę i stworzyć odpowiedni nastrój, sposoby kodowania, rodzaje gadżetów, szyfrów. Analiza wybranych scenariuszy zajęć z wykorzystaniem escape room oraz ciekawe zadania i sposoby ich wdrożenia. Zaplanowanie escape room na swoim przedmiocie, gry i zabawy wspierające wprowadzenie escape roomu.
Wszystkie sesje szkoleniowe były dostępne online, a nauczyciele mieli dostęp do materiałów w formie plików PDF. Każdy uczestnik otrzymał również zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu.


Dodatkowo nauczyciele i dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych w Grodzisku Mazowieckim uczestniczyli w szkoleniach o permakulturze. Szkolenie odbyło się 12 kwietnia 2024 r. w Mediatece.


Działanie realizowane w ramach projektu pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” korzystającego z dofinansowania o wartości 4,5 mln otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem programu jest łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.
Projekt pn. „Inwestycje w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Grodzisku Mazowieckim” dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu” (Umowa nr MFEOG.07.03.0-07-0025/21-00).